Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
pomagać pszczołom zimą

czy trzeba pomagać pszczołom zimą?

Zima nie jest łatwym czasem dla pszczół. Przed jej nastaniem muszą one zgromadzić odpowiednią ilość pożywienia i zmienić sposób funkcjonowania. Wraz z nadejściem niskich temperatur te pasiaste owady gromadzą się w środku ula tworząc ścisły kłąb i nie wylatują na zewnątrz aż się nie ociepli. W niektórych przypadkach trzeba pomóc pszczołom zimą, aby mogły rozpocząć swoją ważną pracę na wiosnę.

Jak można pomagać pszczołom zimą?

Ważne jest, aby zapewnić pszczołom odpowiednie warunki do zimowania. Ule powinny być dobrze zaizolowane, by chronić swoich mieszkańców przed zimnem. Przy dużych mrozach można zastosować dodatkowe izolacje, takie jak np. styropianowe nakładki na dachy ula.

Ważne jest również regularne monitorowanie zapasów pokarmu w ulu. Najlepiej jeszcze przed nadejściem zimy, upewnić się, że pszczoły mają wystarczającą ilość zmagazynowanego miodu i pyłku kwiatowego. Jeśli zapasy okażą się niewystarczające, konieczne może okazać się dostarczenie pszczołom dodatkowego pożywienia. Jednakże dokarmianie należy traktować jako konieczność. W idealnych warunkach, pszczoły powinny mieć wystarczającą ilość pożywienia, aby przetrwać zimę bez pomocy.

O pszczoły warto dbać przez cały rok

Silna pszczela rodzina nie powinna wymagać dużej ingerencji ze strony pszczelarza. Czasami zbyt częste zakłócanie spokoju w ulu może doprowadzić do rozproszenia się kłębu i tym samym do nadmiernej utraty ciepła. To mogłoby być zgubne dla pszczelej rodziny, a tego byśmy przecież nie chcieli. Pomagać jak najbardziej należy ale z rozwagą i przede wszystkim poprzez dbanie o pasiekę przez cały rok. To w przyszłości zaprocentuje przezimowaniem owadów w dobrej kondycji i rozpoczęciem pierwszych wiosennych oblotów.

Jeśli interesuje Cię co się dzieję po zimowli koniecznie przeczytaj nasz wpis na temat przedwiośnia.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *