Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
powstaje miód

JAK POWSTAJE MIÓD?

Miód to produkt wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera), składający się między innymi z wody, węglowodanów (przede wszystkim cukrów prostych), kwasów organicznych, aminokwasów, enzymów, flawonoidów i olejków eterycznych. Oto jak powstaje miód i jak przebiegają poszczególne etapy jego produkcji.

Z czego powstaje miód?

Miód powstaje z nektaru kwiatowego, bądź ze spadzi, stąd też wyróżnia się miody nektarowe, spadziowe, bądź nektarowo-spadziowe

Nektar to wydzielina nektarników (miodników), czyli organów znajdujących się w obrębie kwiatów. Ich zadaniem jest wabienie owadów, które przy okazji dokonują zapylania. Natomiast spadź to soki roślin wyssane, przetworzone i wydalone przez owady (głównie mszyce) a następnie zebrane przez pszczoły. 

Praca pszczół

Od zebrania nektaru lub spadzi aż do zasklepienia plastrów miodu pszczoły pracują jak w dobrze zorganizowanej fabryce. W fabryce, w której każdy ma z góry ustalone zadanie do wykonania. Zbieraczki zbierają nektar lub spadź, zwilżają śliną i takim ładunkiem napełniają część przełyku zwaną wolem miodowym. Pszczoły te następnie transportują zebrany surowiec do ula, gdzie przekazują go swoim siostrom. Robotnice „odbierają” cenny ładunek, mieszają ze swoją śliną, zagęszczają, wzbogacają w enzymy, substancje bakteriostatyczne oraz kwasy organiczne i przekazują go sobie nawzajem. Po pewnym czasie zawartość wola składana, a dokładniej mówiąc wypluwana jest do komórek plastra. Tam miód dojrzewa przez kilka dni, w trakcie których woda odparowuje do około 18% zawartości, a sacharoza jest rozkładana na cukry proste. Gdy miód stanie się dojrzały pszczoły zakrywają go woskiem, czyli zasklepiają go.

Praca pszczelarza

Skoro już wiemy jak powstaje miód w ulu to teraz warto przyjrzeć się jak trafia on do słoików i do naszych domów. Ramki z zasklepionymi plastrami pszczelarz musi wyjąć z ula, a następnie odsklepić. Do zdejmowania warstewki wosku używa się specjalnego noża lub widelca, a sam proces wymaga nakładu pracy i precyzji. Odsklepione plastry umieszcza się w miodarce, w której jak w wirówce pod wpływem działania siły odśrodkowej uwalniany jest miód. Nie przelewa się go jednak od razu do słoików. Najpierw musi zostać oczyszczony z zanieczyszczeń i odpowietrzony przy wykorzystaniu sita oraz odstojnika. Dopiero dojrzały, dobrej jakości i oczyszczony mechanicznie miód pszczeli może zostać rozlany do opakowań, a następnie trafić do sprzedaży.

Wiedząc jak powstaje miód bardziej docenia się niesamowitą pracę, jaką wykonują pszczoły oraz wysiłek pszczelarzy wkładany w jego pozyskiwanie.


Poznaj nasze miody:

– miód wielokwiatowy

– miód lipowy

– miód wielokwiatowy kremowany

– miód wrzosowy

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *