Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
Przedwiośnie

Przedwiośnie

Przedwiośnie, inaczej zaranie wiosny, to okres poprzedzający nastanie długo wyczekiwanej wiosny. Dodatnie temperatury za dnia sprzyjają roztopom i rozmarzaniu ziemi, a do tego słońce wysoko wznosi się na niebie i rzadko przysłaniają je chmury. Takie zmiany w pogodzie napawają optymizmem i rozbudzają całą przyrodę, w tym pierwsze rośliny kwiatowe takie jak np. przebiśniegi, pierwiosnki, zawilce, przylaszczki, krokusy, czy ciemierniki. Niestety przedwiośnie jest okresem dość zmiennym jeśli chodzi o warunki temperaturowe i często zdarzają się znaczne wahania temperatury oraz przymrozki, które nie są zbyt korzystne dla kwitnącej roślinności.

Przedwiośnie w ulu

Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze ale według kalendarza jeszcze trwa zima. Co przedwiośnie oznacza dla pszczół? Co w tym czasie dzieje się w pasiece? 

Okres poprzedzający nadejście wiosny jest dla pszczelej rodziny trudnym sprawdzianem. Owady są zmęczone zimą, mają wypełnione odchodami jelita, zapasy są znacznie uszczuplone, a królowa rozpoczęła już czerwienie, co wymaga dokarmiania mleczkiem pszczelim. Gdy tylko temperatury stają się wyższe i osiągają około 12 st. C w pasiece rozpoczyna się spory ruch, czyli tzw. pierwszy oblot, w czasie którego pszczoły oczyszczają swoje jelita. Przy sprzyjających warunkach silne rodziny wietrzą także ul i zaczynają go oczyszczać. Trzeba przecież przygotować się do wiosny i lata, czyli okresu intensywnej pracy.

Co się dzieje w pasiece?

O pasiekę trzeba dbać przez cały rok, a szczególnie w sezonie pszczelarskim. Wówczas zimą rodziny pszczele będą miały odpowiednią ilość zapasów i będą silne, dzięki czemu powinny bez problemu przetrwać zimowlę. Aby ocenić w jakim stanie jest pszczela rodzina po zimie bardzo ważne jest jej obserwowanie podczas pierwszego oblotu. Można wtedy uzyskać informację jak silna jest rodzina, czy jest głodna, chora, czy bezmateczna. Gdy biorące w oblocie owady są ociężałe, „bez życia”, mało liczne, mają problem z oczyszczaniem się i wzniesieniem się w powietrze to może budzić niepokój pszczelarza, który musi podjąć odpowiednie działania. Dobrym zwiastunem jest, gdy pszczoły opuszczają ul licznie, pełne energii, z werwą zataczają duże kręgi nad pasieką i chętnie biorą się do prac oczyszczających. 

Na taki widok z napięciem czeka każdy pszczelarz i takiego zakończenia zimy wszystkim życzymy!

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *