Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
zielony propolis z Brazylii

Zielony propolis z Brazylii

W ostatnich latach na popularności mocno zyskał zielony propolis z Brazylii. Czym się on charakteryzuje i czy faktycznie jest taki wyjątkowy? W tym artykule spróbujemy się mu bliżej przyjrzeć. Jak wiadomo, propolis jest produktem pszczelim o dość zróżnicowanym składzie. Zależy on między innymi od tego jaka roślinność znajduje się w okolicy bytowania pszczół. A w Brazylii roślinność jest bardzo interesująca i jak się okazuje też smakowita dla naszych skrzydlatych przyjaciółek.

Co wyróżnia zielony propolis z Brazylii?

Jak sama nazwa wskazuje zielony propolis pochodzi z Brazylii. Wytwarzają go tamtejsze pszczoły, które wykorzystują jako surowiec żywicę południowoamerykańskiego krzewu z rodziny astrowatych o nazwie Baccharis dracunculifoliaTo właśnie dzięki niej brazylijski kit pszczeli posiada zielonkawą barwę oraz charakterystyczny, intensywny zapach i ostry smak. Te cechy sprawiają, że łatwo go odróżnić od innych odmian propolisu.

Zielony brazylijski propolis różni się od innych odmian tego surowca pszczelego nie tylko barwą. Również jego skład chemiczny jest charakterystyczny i unikalny. Tak jak każdy propolis zawiera on polifenole, w tym flawonoidy i kwasy fenolowe. Spośród nich warto wymienić między innymi związek o nazwie artepilina C, będący „znakiem rozpoznawczym” zielonego propolisu z Brazylii. Znajduje się on również w krzewie Baccharis dracunculifolia i posiada on liczne właściwości o charakterze farmakologicznym. Wykazuje bowiem działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Wyniki niektórych badań sugerują również, iż atepilina C może działać nawet przeciwnowotworowo.

Dlaczego zielony propolis jest zielony?

Zielony propolis z Brazylii zawdzięcza swój charakterystyczny kolor roślinnemu barwnikowi chlorofilowi. Substancja ta, oprócz nadawania zielonego zabarwienie, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo może pomagać w oczyszczaniu organizmu z toksyn, wspierać funkcjonowanie wątroby, czy wzmacniać odporność. Jest to więc cenny składnik brazylijskiego propolisu.
Jak widać zielony propolis pochodzący z Brazylii różni się nieco od tego pochodzącego z Europy. Jego unikalny skład i związane z tym właściwości prozdrowotne czynią z niego cenny surowiec produktów farmaceutycznych oraz suplementów diety. Nic więc dziwnego, że wyodrębniono go jako odrębną odmianę tego fantastycznego produktu pszczelego jakim jest propolis.

Sprawdź też, czy zawsze propolis jest taki sam?

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *