Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
propolis jest taki sam

Czy zawsze propolis jest taki sam?

Czy propolis jest taki sam?

Skład chemiczny propolisu jest bardzo zmienny i zależy od tego, z czego został zrobiony przez pszczoły. W dużym uproszczeniu przede wszystkim zależy od rodzaju roślin znajdujących się w okolicy ula. Nie bez znaczenia pozostają również preferencje samych zbieraczek, które dokonują wyboru. W różnych regionach świata występują różne gatunki roślin, które wydzielają różne substancje. Dlatego też kit pszczeli wytwarzany np. W Ameryce Południowej może mieć inny skład niż ten z Europy, czy Afryki. Co ciekawe nie zawsze różnice w składzie chemicznym wiążą się z odmiennymi właściwościami prozdrowotnymi i farmakologicznymi. Ale nawet w przypadku tego samego obszaru, tej samej pasieki, nie zawsze propolis jest taki sam.

Różne typy propolisu

Od pewnego czasu naukowcy próbują wyodrębniać kilka typów tego pszczelego produktu. Kategoryzacji propolisu dokonuje się na podstawie regionu jego pochodzenia, zawartych w nim związków chemicznych oraz roślinności, z której został wytworzony. Na tej podstawie zauważono także pewne różnice w posiadanych właściwościach. Czasami kit pszczeli może różnić się kolorem oraz zapachem, wprawiając konsumenta w zdumienie.

Jakie są rodzaje propolisu?

W różnych źródłach można napotkać różne rodzaje propolisu. Najczęściej wyróżnia się między innymi propolis europejski (lub inaczej topolowy), zielony (brazylijski), czerwony (południowo-amerykański), śródziemnomorski ale w literaturze pojawia się także pacyficzny, czy kanadyjski. Tak jak roślinność porastająca naszą planetę jest bardzo zróżnicowana, tak i wytwarzane z niej produkty mogą być bardzo odmienne. Między innymi też z tego względu nie zawsze dostępny w sprzedaży propolis jest taki sam. Dzięki prowadzonym na całym świecie licznym badaniom nad składem oraz właściwościami propolisu dowiadujemy się na ten temat coraz więcej. Nadal jest jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie. Wydaje się jednak, że ostateczne wyodrębnienie typów tego naturalnego produktu jest w toku. Warto więc śledzić aktualne doniesienia naukowe.

Jakość propolisu

Nie tylko pochodzenie kitu pszczelego ma wpływ. Jak już wspominaliśmy nie zawsze pochodzący z tego samego obszaru, nawet z tego samego ula, propolis jest taki sam. Bardzo ważna jest również jego czystość, czyli klasa jakościowa. Jeśli surowiec nie został dobrze oczyszczony, może zawierać znaczne ilości wosku pszczelego, elementów ula, czy innego typu zanieczyszczeń. Również stosowanie przez pszczelarza lub pobliskiego rolnika różnego typu leków, czy nawozów może wpływać na skład produktów pszczelich.

Propolis, jak wszystkie produkty naturalne, może mieć różny skład i może się delikatnie różnić np. w zależności od regionu pochodzenia. Jego ogólne właściwości i rola, dla której wytwarzają go pszczoły (m.in. ochrona ula przed drobnoustrojami) pozostają jednak mniej więcej stałe. Jest to piękne, że natura choć nieidealna, wspaniale sobie radzi w różnych warunkach. Fakt, że nie zawsze propolis jest taki sam stanowi jednak problem dla firm farmaceutycznych, które wymagają standaryzacji surowców leczniczych. Najważniejsze chyba jednak dla właściwego działania propolisu, jest jego czystość, jakość i pochodzenie – z dobrego źródła.

Może zainteresują Cię: prozdrowotne właściwości propolisu?

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *