Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
którą "ręką" przywita się pszczoła?

Którą “ręką” przywita się pszczoła?

Czy wiesz którą “ręką” przywita się pszczołą i czy w ogóle się przywita? Czy inaczej zachowa się wobec mieszkanek swojego ula, niż wobec pasiastych owadów mieszkających poza nim? Naukowcy już to wiedzą!

Życie społeczne pszczoły miodnej

Pszczoła miodna jest gatunkiem prowadzącym bardzo złożone życie społeczne. Tworzy wielotysięczne rodziny zwane rojami, w których każdy osobnik ma swoje ściśle określone zadania do wykonania. Pomimo mało rozwiniętego mózgu owady te mają wysoko rozwinięte  funkcje poznawcze. Potrafią np. rozpoznawać „obce” pszczoły, świetnie orientować się w terenie, rozwiązywać złożone problemy i uczyć się. A to wszystko mając zaledwie 960 000 neuronów (ludzki mózg ma prawie 100 miliardów!).

Badania zachowań pszczół miodnych

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” u tych pasiastych owadów prawdopodobnie występuje lateralizacja, czyli rozdział na lewą i prawą strony układu nerwowego. Oznacza to, że ich różne narządy mogą być wyspecjalizowane ze względu na stronę ciała, po której się znajdują. Przeprowadzone przez Giorgio Vallortigara z Universiti of Trento badania dowodzą, że jeśli chodzi o funkcje poznawcze pszczoły można uznać za „praworęczne”, a dokładniej “prawoczułkowe”. Okazało się bowiem, że owady te używają prawych czułek w kontaktach społecznych i odróżniania “swoich” od „obcych”.

Na czym polegało badanie?

Na potrzeby doświadczenia porównano zachowania pszczół posiadających tylko prawą lub tylko lewą „antenkę”. Te pierwsze zachowywały się tak samo jakby miały obie czułki, tzn. serdecznie witały się ze swoimi siostrami (np. wydłużały swoje trąbki), a wobec obcych były agresywne (wyginały się w łuk w gotowości do użądlenia). Te drugie natomiast unikały kontaktu z innymi osobnikami lub reagowały agresywnie także wobec osobników ze swojej rodziny.Jednym słowem nie wiedziały jak się powinny zachować.

Opisane powyżej badania można uznać za bardzo ciekawe, choć z drugiej strony trochę szkoda uczestniczących w nich pszczółek 😔. Jeśli chcesz poznać inne ciekawe zachowania pszczół koniecznie przeczytaj o tym jak działają pszczele zmysły oraz na czym polega pszczeli taniec.

Rogers, L., Rigosi, E., Frasnelli, E. et al. A right antenna for social behaviour in honeybees. Sci Rep 3, 2045 (2013). https://doi.org/10.1038/srep02045

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *