Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
czy pszczoły wytwarzają prąd

CZY PSZCZOŁY WYTWARZAJĄ PRĄD?

Stwierdzenie, że pszczoły wytwarzają prąd niczym generatory może być zbyt daleko idące. Badania przeprowadzone z listopada 2022 przez Ellarda Huntinga wykazały, że te owady mają zdolność elektryzowania powietrza bardziej niż burza, a nawet mogą potencjalnie wpływać na pogodę! Skąd takie wnioski?

Na czym polegało BAdanie?

Otóż naukowcy zmierzyli pola elektryczne wokół uli pszczół miodnych. Umieścili w ich pobliżu monitor pola elektrycznego oraz kamerę. W momencie, kiedy rój owadów wzbił się w powietrze, naukowcy odkryli, że gradient potencjału nad ulami znacząco wzrósł. Odkryli również, że gęstsze chmury owadów oznaczają większe pola elektryczne.

Jak pszczoły wytwarzają prąd?

Ciała tych owadów mogą gromadzić ładunek dodatni w wyniku tarcia cząsteczek powietrza o szybko bijące skrzydła (pszczoły miodne machają skrzydełkami nawet ponad 230 razy na sekundę). Dzieje się to także na skutek lądowania na naładowanych elektrycznie powierzchniach. 


Wydawałoby się, że malutkie pszczółki nie mogą znacząco oddziaływać na otoczenie. Jednakże okazało się, że są w stanie wytworzyć sporą ilość energii elektrycznej. Większą nawet niż w przypadku naelektryzowanych burz piaskowych, czy w przypadku chmury burzowej.

Jakie są wnioski?

Raczej są niewielkie szanse, aby pszczoły mogły same wywołać burzę, ale naukowcy nie wykluczają, że mogą one w inny sposób wpływać na pogodę, np. poprzez jonizowanie cząsteczek pyłu i drobnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Ciekawe jakie supermoce jeszcze posiadają te niesamowite owady…

https://doi.org/10.1016/j.isci.2022.105241

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *