Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
podejmują decyzję

Jak pszczoły podejmują decyzje?

Sposób, w jaki pszczoły podejmują decyzje w stał się obiektem zainteresowań naukowców. Jak to się dzieje, że rój wybiera miejsce do założenia gniazda lub obszar, na którym zbiera nektar? Czy decyzje podejmują zbiorowo, czy któryś z owadów za to odpowiada (np. królowa)? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Rój jak jeden organizm

Wszystkie czynności i obowiązki pszczoły wykonują zgodnie ze ściśle ustalonym przez naturę harmonogramem. Każda z nich przechodzi po kolei przez wszystkie etapy życia w dużej pasiastej rodzinie. Od jaja i larwy aż do pracowitej robotnicy i zbieraczki. Każda z nich doskonale wie, jakie czynności i obowiązki są do zrobienia. Cały rój działa jak przysłowiowy szwajcarski zegarek, w którym każdy trybik pracuje dla całego organizmu. Owady te również podejmują decyzje wspólnie. Można wręcz powiedzieć w sposób demokratyczny. Królowa nie jest więc typową władczynią, która wydaje rozkazy. Bardziej liczy się tu opinia większości. Jeśli przeważająca ilość pszczół należących do danego roju uzna jakiś pomysł za godny uwagi, reszta na niego przystaje. Oczywiście nie podejmują one decyzji na chybił trafił tylko najpierw dokonują oceny ryzyka i opłacalności. Co ciekawe wszystko odbywa się szybko, sprawnie i zazwyczaj bezbłędnie

Jak pszczoły przekazują informacje?

Pszczoły nie tylko szybko ale i raczej trafnie podejmują decyzje. Im większą mają pewność co do swojej racji, tym szybciej zaczynają działać. O swoich spostrzeżeniach informują inne pasiaste owady przy pomocy odpowiednio wykonanego tańca. W ten sposób potrafią przekazać wiadomość np. o położeniu wartościowego źródła pożywienia. Istotne jest aby w sprawach całej rodziny działać sprawnie, szybko i bez ryzyka. Popełnienie błędu (np. poprzez dostarczenie szkodliwego pokarmu) może narazić rój na wymarcie. 

Pszczoły inspiracją programistów

To niesamowite, że takie malutkie owady z równie malutkimi mózgami tak szybko podejmują decyzje. Równie błyskawicznie i precyzyjnie jak pszczoły miodne, działają chyba tylko bardzo wydajne procesory. Ich wydajne mózgi i sposób ich działania stały się inspiracją dla programistów, którzy pracują nad programami opartymi na sztucznej inteligencji. Szybka reakcja i podejmowanie decyzji, mały pobór mocy, bezbłędne działanie – do tego zmierzają twórcy nowoczesnych urządzeń. Kto by pomyślał, że produkujące miód owady mogą mieć tak dużo wspólnego ze światem zaawansowanych technologii? 

Może zainteresować Cię też wpis o pszczelim tańcu.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *