Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi pszczołom

Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia na całym świecie. Metale ciężkie, tlenki azotu, czy drobne cząstki stałe mogą być przyczyną wielu przewlekłych chorób. Przykładem są alergie, chorób płuc i serca, udary, czy nowotwory.

Skupiamy się przede na ich wpływie na człowieka, natomiast mało kto zastanawia się nad tym w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza oddziałuje na zwierzęta. Logiczne jest przecież, że skoro szkodzi ono ludzkiemu zdrowiu, to negatywnie wpływa ono na inne żywe istoty, w tym na pszczoły. 

W jaki sposób zanieczyszczenie powietrza wpływa na życie pszczół?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć badacze z różnych krajów. Dowiedziono między innymi, że spaliny samochodowe mogą zakłócać docieranie zapachów kwiatów do pszczół poszukujących pożytku. Mogą również powodować problemy z zapamiętywaniem drogi do niego oraz  dezorientację. Ponadto zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do skrócenia życia pszczół (zarówno miodnych, jak i tych dziko żyjących). Sprawiają też, że stają się one bardziej ospałe.

Badania przeprowadzone w Indiach wykazały, że owady rzadziej zapylały rośliny w bardziej zanieczyszczonych rejonach kraju. Także częściej wykazywały oznaki stresu i były nawet pokryte cząsteczkami arsenu i ołowiu

Jak możemy pomóc pszczołom?

Pszczołom i innym zapylaczom, oraz nam samym możemy pomoc w każdy sposób, który przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Wymiana starego pieca na bardziej ekologiczny, czy samochodu na taki z mniejszym spalaniem lub nawet elektryczny. To tylko kilka możliwości.

A Wy jak dbacie o czyste powietrze w swoim otoczeniu?

Dowiedz się więcej o tym jak możemy pomóc pszczołom.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *