Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
właściwości miodu akacjowego

Właściwości miodu akacjowego

Właściwości miodu akacjowego są na tyle wartościowe, że ceni się go na całym świecie. Pszczoły miodne wytwarzają go z nektaru robinii akacjowej, błędnie nazywanej akacją. Charakteryzuje się bardzo jasną barwą, która może być zielonkawa, jasnosłomkową aż po prawie bezbarwną, a po skrystalizowaniu jest żółto-kremowa. Jego smak jest łagodny i słodki, a zapach przyjemny, kwiatowy. Miód akacjowy posiada stosunkowo dużą zawartość fruktozy, przez co jego smak jest słodki i lubiany przez dzieci. Dzięki temu również długo pozostaje w postaci płynnej lub półpłynnej. Zdarza się, że nie ulega krystalizacji nawet rok!

Działanie PROZDROWOTNE

Właściwości miodu akacjowego oraz zawarte w nim substancje mogą korzystnie oddziaływać na zdrowie. Uważa się, że ten cenny dar od pszczół wykazuje działanie regeneracyjne. Jego pozytywny wpływ można więc wykorzystać w stanach wyczerpania, zarówno fizycznego jak i umysłowego, osłabieniu oraz po wysiłku fizycznym. 

Miód akacjowy poleca się w przypadku różnego rodzaju schorzeń przewodu pokarmowego. Łagodzi bowiem stany zapalne żołądka i jelit oraz nadkwasotę. Ponadto działa osłonowo na żołądek oraz reguluje pracę jelit, gdyż pomaga przy zaburzeniach trawienia i skurczach jelit. 

Właściwości miodu akacjowego wykorzystuje się także w terapii schorzeń układu moczowego. Uważa się, iż ma działanie moczopędnie oraz oczyszczające, dzięki czemu wspomaga leczenie pęcherza moczowego oraz nerek. Sprawdza się również dobrze w terapii chorób zapalnych i bakteryjnych układu moczowego.

Regularne spożywanie miodu z nektaru robinii może pozytywnie wpłynąć na odporność. Chociaż nie wykazuje silnej aktywności przeciwbakteryjnej, chętnie stosuje się go pomocniczo przy przeziębieniach i chorobach górnych dróg oddechowych. Doskonale bowiem łagodzi ból gardła i kaszel poprzez tworzenie warstwy osłonowej i działanie przeciwzapalne

Spośród właściwości miodu akacjowego warto jeszcze wspomnieć o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój, przez co ułatwia zasypianie i pomaga zwalczyć bezsenność. Poza tym stosuje się go w kosmetologii jako naturalną substancję nawilżającą i odżywiająca skórę oraz rozjaśniającą przebarwienia. Dodatkowo idealnie sprawdza się w terapii stanów ropnych skóry i przy leczeniu ran. Liczne prozdrowotne właściwości miodu akacjowego sprawiają, iż może on z powodzeniem wspomagać terapie wielu schorzeń.

 

Miód akacjowy posiada najniższy indeks glikemiczny spośród miodów pszczelich. Jest to spowodowane znaczną zawartością fruktozy, a tym samym korzystnym stosunkiem do ilości zawartej w nim glukozy. Z tego też względu niektórzy dopuszczają jego spożywanie przez osoby zmagające się z cukrzycą nieinsulinozależną. Takiego stanowiska nie podziela jednak Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, które zaleca wykluczenie wszelkiego rodzaju miodu pszczelego z diety. Tego typu decyzje najlepiej więc rozpatrywać indywidualnie w prowadzeniu z lekarzem prowadzącym.

Miód akacjowy 250g, 400g i 700g.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *