Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
prozdrowotne właściwości wosku pszczelego

Prozdrowotne właściwości wosku pszczelego

 

Prozdrowotne właściwości wosku pszczelego oraz możliwości jego stosowania są tak szerokie, że warto przyjrzeć im się bardziej wnikliwie. Ten pasieczny materiał budulcowy wykorzystuje się do wytwarzania świec o rozmaitych kształtach i rozmiarach oraz jako składnik kosmetyków i leków. 

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest idealnym surowcem do wytwarzania naturalnych świec, które mogą stanowić estetyczny element wystroju, czy być pomysłem na miły upominek. Z uwagi na liczne właściwości terapeutyczne, są powszechnie stosowane w apiterapii. Podczas spalania wydzielają przyjemny miodowo – woskowy aromat, który uspokaja, poprawia koncentrację i wpływa na lepszą jakość snu. Posiadają również zdolność neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, w tym zapachu dymu papierosowego. Uważa się, iż topiony podczas palenia świec wosk pszczeli łagodzi problemy z zatokami, choroby górnych dróg oddechowych, alergie oraz astmę, a także pomagają zwalczać drobnoustroje. Dzięki temu, iż wytwarzają ujemne jony (ujemnie jonizują powietrze) neutralizują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektroniczne. Wskazane jest więc palenie świec w pomieszczeniach, w których jest włączony telewizor lub komputer. Nie licząc powyższych właściwości, przewagą świec z wosku pszczelego nad parafinowymi jest fakt, iż spalają się one bez wydzielania szkodliwego dymu. 

Wosk pszczeli w medycynie

Prozdrowotne właściwości wosku pszczelego są tak liczne, że warto go stosować zarówno zewnętrznie na skórę i śluzówki, jak i doustnie. Żucie wosku pszczelego z powodzeniem leczy i łagodzi błony śluzowe jamy ustnej oraz dziąsła. Stąd też chętnie wykorzystywany jest w terapii paradontozy. Jego żucie, a następnie połykanie przed posiłkami korzystnie wpływa na błonę śluzową żołądka i jelit. Wykazano, iż takie postępowanie kilka razy dziennie działa również wykrztuśnie i immunostymulująco.

Wosk pszczeli stosuje się w leczeniu zwyrodnień stawów, czy stanów zapalnych ścięgien i mięśni np. w formie ciepłych okładów. Jego prozdrowotne właściwości wykorzystuje się ponadto w maściach i okładach leczących takie problemy skórne jak ropnie, łuszczyca, rybia łuska, oparzenia słoneczne, stany zapalne i świąd. Nierzadko stanowi też składnik maści i czopków łagodzących dolegliwości związane z hemoroidami. Ze względu na fakt iż wosk pszczeli wykazuje działanie przeciwzapalne, regeneracyjne i odżywcze, a także rzadko wywołuje reakcje alergiczne, często wchodzi też w skład kosmetyków pielęgnacyjnych.

Ze względu na liczne korzystne dla zdrowia właściwości, wosk pszczeli jest bardzo wartościowym produktem pszczelim. Warto więc korzystać z jego dobrodziejstw w codziennym życiu.

 

Świece z wosku pszczelego

Świece zapachowe

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *