Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
uloterapia

Na czym polega uloterapia?

Czym jest uloterapia?

Uloterapia to dział apiterapii skupiający się na korzystnym dla zdrowia bezpośrednim kontakcie z pszczołami. Przebywanie w sąsiedztwie tych owadów, wdychanie powietrza z ula oraz odczuwanie biodrgań i słyszenie brzęczenia wywiera terapeutyczny wpływ w przypadku wielu schorzeń. Z racji tej, iż dopiero niedawno uzyskano naukowe potwierdzenie skuteczności tego rodzaju leczenia, uloterapia dopiero w ostatnich latach znacząco zyskała na popularności. Co ważne oprócz tego, iż jest to terapia skuteczna to dodatkowo jeszcze wszechstronna, przyjemna i w pełni naturalna.

Przebieg zabiegu uloterapii

Zabiegi uloterapii najczęściej przeprowadza się w specjalnie skonstruowanych drewnianych biodomkach (apidomkach), w których umieszcza się ule z pszczołami. Zapewne zastanawiacie się teraz, czy tak bliski kontakt jest na pewno bezpieczny i pacjent nie zostanie przez skrzydlate terapeutki ukąszony. Na szczęście kuracjusze mogą spokojnie się zrelaksować podczas zabiegu, gdyż pszczoły oddzielone są od nich szczelną siatką.

Terapię przeprowadzać można również w gabinetach uloterapii, w których znajduje się drewniana leżanka z wieloma otworami (przepuszczającymi powietrze ale nie owady) i umieszczonymi pod spodem ulami.

Zabiegi z zakresu uloterapii powinny trwać kilkanaście dni w sesjach po kilkanaście-kilkadziesiąt minut w zależności od wskazań i schorzenia. Minusem jest fakt, iż nie są to terapie całoroczne. Przeprowadza się je tylko od maja do września, czyli w czasie trwania sezonu pasiecznego. Poza tymi miesiącami skrzydlate terapeutki mają okres zimowli i nie opuszczają ula.

Lecznicza moc pszczół

Bliskość pszczelej rodziny i bezpośreni z nią kontakt oddziałuje na organizm kuracjusza na wiele sposobów. Wdychanie powietrza znajdującego się w ulu (tzw. powietrza ulowego) działa bardzo korzystnie na drogi oddechowe, układ kążenia i układ nerwowy. Zawiera ono feromony, substancje lotne pochodzące z wyprodukowanych przez rodzinę produktów pszczelich oraz zgromadzonych przez nią różnych półproduktów.

W uloterapii wykorzystuje się nie tylko powietrze ulowe. Na ciało człowieka korzystnie wpływają również mikrodrgania (biodrgania) powstające na skutek ruchu skrzydełek oraz wrażenia akustyczne, które działają relaksująco, przeciwstresowo oraz antydepresyjnie. Także samo obserwowanie pracujących pasiastych owadów skutecznie koi nerwy i odpręża.

Naukowcy przy pomocy badań bioradiologicznych dowiedli ponadto, że w ulu i jego najbliższym sąsiedztwie wytwarzne są specyficzne strefy energetyczne określane jako biopole. Pszczołom służy ono za jeden z systemów komunikacji (o sposobie komunikowania się poprzez pszczeli taniec przeczytasz na blogu). W przypadku ludzi przypuszcza się, że wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Biopole wykorzystuje się również do przygotowywania wody naenergetyzowanej potencjałem energetycznym pszczół. Uważa się, iż jej spożywanie wpływa korzystnie na przewód pokarmowy i układ sercowo-naczyniowy. Stosuje się ją również w stanach zapalnych jamu ustnej oraz w terapii nadczynności tarczycy.

Wskazania do uloterapii

Bliskie obcowanie z pszczołami wywołuje pozytywne efekty u osób cierpiących na choroby:

  • układu oddechowego (np. astma, zapalenie zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli);
  • układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze);
  • metaboliczne (np. otyłość, cukrzyca);
  • układu nerwowego (np. nerwobóle, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane);
  • reumatyczne (np. RZS, zwyrodnieniowe zapalenie stawów);
  • układu ruchu (np. przewlekłe zapalenie mięśni, urazy więzadeł i mięśni);
  • układu hormonalnego (np. nadczynność tarczycy, niepłodność).

Uloterapia okazuje się pomocna również w przypadku depresji, przewlekłego zmęczenia, czy nadpobudliwości. Można więc powiedzieć, że taki biodomek to wielospecjalistyczny gabinet lekarski z bardzo licznym i zapracowanym personelem. Jednym słowem pszczoły to same korzyści i moc możliwości terapeutycznych!

Na podstawie: Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi, Warszawa 2021

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *