Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
dojrzały miód

Dojrzały miód

Kiedy miód jest dojrzały?

Dojrzały miód to zagęszczony i przerobiony przez pszczoły nektar zasklepiony w plastrze. Można go łatwo odróżnić od tego, który jeszcze nie dojrzał, a sam proces dojrzewania miodu wymaga czasu i jest niezbędny do uzyskania trwałego i pysznego produktu końcowego.


Jak rozpoznać dojrzały miód?

Aby rozpoznać, czy miód jest dojrzały i nadaje się do zebrania, należy dokładnie obejrzeć ramki. Jeśli są one zasklepione, czyli pokryte cienką warstwą wosku, możemy ze spokojem przystępować do miodobrania. Jest to bowiem oznaka tego, że z miodu odparowała odpowiednia ilość wody, a co za tym idzie nie ulegnie on fermentacji. Jeśli nie wszystkie komórki zostały zasklepione nie jest wcale powiedziane, że miód jest niedojrzały. Być może po prostu nie został jeszcze pokryty woskiem. Aby się upewnić możemy zwyczajnie przechylić plaster i zobaczyć, czy „płynne złoto” łatwo z nich wypłynie, czy też nie. 

Czy można „zmierzyć” dojrzałość miodu? 

Główną miarą „dojrzałości” miodu jest ilość zawartej w nim wody. Odpowiedź na pytanie: „czy zawartość wody miodzie jest odpowiednia?” możemy uzyskać dzięki małemu urządzeniu o nazwie refraktometr. Jest on bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga iście laboratoryjnych warunków. Co więcej można go używać nawet przy ulu uzyskując natychmiastową informację o dojrzałości miodu.


Jaka jest prawidłowa zawartość wody w miodzie?

Zgodnie z Polską Normą ilość wody w „płynnym złocie” nie powinna przekraczać 20% (w przypadku miodu wrzosowego 23%). Za optimum uważa się 16-18%, która stanowią wystarczające zabezpieczenie przed pleśnieniem. Pszczelarz widzący zasklepione plastry i/lub odpowiednią wartość na refraktometrze, może rozpocząć miodobranie.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *