Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
woda w życiu pszczół

Woda w życiu pszczół

Chyba każdy wie, że bez wody nie ma życia na Ziemi. Jest ona niezwykle ważna dla człowieka, zwierząt, roślin oraz oczywiście pszczół. Do czego ją wykorzystują, skąd i jak ją dostarczają do ula? Jakie ma ona znaczenie w życiu pszczół? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Źródła wody

Na początku roku, gdy tylko na dworze zrobi się trochę cieplej owady te opuszczają ul i to nie po to żeby szukać pożytku. Po okresie mrozu i niepogody muszą się oczyścić i opróżnić swoje zapełnione brzuszki (przecież pszczoły nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w swoim domu 🙂 ). Ponadto od pożywienia w tym czasie istotniejsze są poszukiwania wody, której zapasy należy koniecznie uzupełnić. W okresie, gdy jest bezproblemowy dostęp do nektaru to on stanowi istotne źródło wody, choć nie jedyne. Skąd więc jeszcze można pozyskać wodę?

Uważa się, że pszczoły są wyposażone w specjalne receptory znajdujące się na czułkach. Ich zadaniem jest pomoc w zlokalizowaniu źródła wody, którym może być np. fontanna, strumyk, wilgotny mech, poranna rosa, czy też powstała w wyniku roztopów lub opadu deszczu kałuża. Pobieranie wody w okresie wczesnowiosennym może być dla pszczół dość ryzykowne. Zbyt niska jej temperatura może bowiem doprowadzić do wychłodzenia organizmu i w konsekwencji do śmierci owada. Dlatego też pasiaste owady chętniej wybierają płytkie i nasłonecznione miejsca, które dostarczają wodę o wyższej temperaturze. Odległość od ula również ma znaczenie. W końcu wole zapełnione wodą trochę waży, a na taki transport trzeba zużyć całkiem sporo energii! 

Pszczoły nie mają zbyt dużych możliwości żeby przechowywać wodę w ulu, a plastry się do tego kompletnie nie nadają. Niewielkie jej ilości magazynowane są w wolach niektórych robotnic, które przez okres „przechowywania” życiodajnego płynu nie mogą pobierać pokarmu i głodują. Dobrze więc żeby pszczoły miały stały dostęp do źródła czystej wody. 

Po co pszczołom woda?

Woda w życiu pszczół pełni wiele funkcji. Zbieraczki pobierają ją przy pomocy aparatu gębowego, a zbierana jest w wolu. Z napełnionym „zbiorniczkiem” docierają do ula, gdzie życiodajny płyn przekazywany jest karmicielkom, które wykorzystują ją do przygotowania pokarmu dla larw lub przekazują innym “siostrom”, które z różnych względów nie opuszczają ula. Ponadto zimą pomaga zmiękczyć stwardniały miód.

Woda przydaje się również do chłodzenia ula w czasie upałów. Odbywa się to poprzez jej „rozpryskiwanie” lub też nanoszenie języczkami na bardzo wrażliwe komórki z jajami i larwami. Wachlowanie skrzydełkami powoduje jej odparowanie i obniżenie temperatury otoczenia. Taki system chłodzenia można uznać za całkiem sprawnie działającą klimatyzację.

Aby ułatwić pszczołom (i nie tylko) poszukiwanie wody warto przygotować dla nich specjalne poidełko, w którym regularnie będzie się uzupełniać życiodajny płyn.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *