Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł

Jak działają pszczele zmysły?

pszczele zmysły

Jak działają pszczele zmysły?

Przyjrzyjmy się temu jak działają pszczele zmysły. To jak pszczoły odbierają otaczający je świat może zaskoczyć niejednego ich miłośnika. Również budowa narządów zmysłu jest interesująca.

WZROK I NARZĄD WZROKU

Oczy pszczół (tak jak i oczy innych owadów) składają się z tysięcy miniaturowych oczek. Każde z tych oczek widzi mały kawałek świata, a następnie mózg „zlepia” te wszystkie kawałki w jeden obraz. Takie małe oczka budujące owadzie oko nazywane są omatidiami lub fasetkami. Dodatkowo pszczoły pomiędzy parą tych złożonych oczu mają 3 przyoczka. Są to „detektory jasności”, które pomagają orientować się w terenie.

Narząd wzroku pszczoły różni się od naszego nie tylko pod względem budowy. Te owady inaczej odbierają kolory: podobno nie rozpoznają barwy czerwonej i pomarańczowej, za to widzą niewidoczny dla nas ultrafiolet i różne niewidoczne dla nas wzorki na kwiatach.

Czy pszczoły mają nosy?

Nie, ale czy to oznacza, że nie czują i nie rozpoznają zapachów? Nic bardziej mylnego! Dzięki receptorom zapachu umieszczonym na czułkach owady potrafią rozpoznawać zapachy kwiatów rosnących w okolicy, rozróżniać zapachy poszczególnych mieszkańców ula oraz wykrywać intruzów. Zapach pozwala pszczołom się ze sobą komunikować i przemieszczać się w poszukiwaniu nektaru. Nic więc dziwnego, że świat zapachów dla pszczół jest o wiele bardziej bogaty niż dla ludzi.

A inne pszczele zmysły?

Pszczoły nie posiadają uszu. Dzięki wrażliwym włoskom, które pokrywają ich ciałka odbierają wibracje wywoływane przez fale dźwiękowe. Jeśli chodzi zaś o dotyk oraz smak to receptory odpowiedzialne za odbierające tych zmysłów znajdują się na czułkach. Dzięki niezwykle wrażliwym czułkom (odbierają one też wrażenia zapachowe) pszczoła może sprawdzić smak potencjalnego pożywienia i podjąć decyzję, czy wysunąć swój języczek i je zassać, czy też nie. Przy pomocy receptorów dotykowych natomiast mogą się „odnaleźć” w przestrzeni ula, zmierzyć wielkość komórek oraz być w kontakcie z resztą pszczelej rodziny.

Świat pszczół jest interesujący i bardziej złożony niż się wydaje na pierwszy rzut oka.  Teraz pszczele zmysły nie są już dla Ciebie tajemnicą, prawda?

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *