Czy pszczoły mają nosy?
Nie, ale czy to oznacza, że nie czują i nie rozpoznają zapachów? Nic bardziej mylnego! Dzięki receptorom zapachu umieszczonym na czułkach owady potrafią rozpoznawać zapachy kwiatów rosnących w okolicy, rozróżniać zapachy poszczególnych mieszkańców ula oraz wykrywać intruzów. Zapach pozwala pszczołom się ze sobą komunikować i przemieszczać się w poszukiwaniu nektaru. Nic więc dziwnego, że świat zapachów dla pszczół jest o wiele bardziej bogaty niż dla ludzi.
A inne pszczele zmysły?
Pszczoły nie posiadają uszu. Dzięki wrażliwym włoskom, które pokrywają ich ciałka odbierają wibracje wywoływane przez fale dźwiękowe. Jeśli chodzi zaś o dotyk oraz smak to receptory odpowiedzialne za odbierające tych zmysłów znajdują się na czułkach. Dzięki niezwykle wrażliwym czułkom (odbierają one też wrażenia zapachowe) pszczoła może sprawdzić smak potencjalnego pożywienia i podjąć decyzję, czy wysunąć swój języczek i je zassać, czy też nie. Przy pomocy receptorów dotykowych natomiast mogą się „odnaleźć” w przestrzeni ula, zmierzyć wielkość komórek oraz być w kontakcie z resztą pszczelej rodziny.
Świat pszczół jest interesujący i bardziej złożony niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Teraz pszczele zmysły nie są już dla Ciebie tajemnicą, prawda?