Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł
prapszczoła

Czy pszczoły spotkały dinozaury?

Czy wiadomo kiedy ma świecie pojawiła się pierwsza pszczoła? Naukowcy uważają, że tzw. prapszczoła, czyli przodek naszej pszczoły miodnej (Apis mellifera), żyła już około 100 milionów lat temu, czyli w okresie zwanym kredą. Oznaczałoby to, że faktycznie miały kontakt z olbrzymimi gadami – dinozaurami! Skąd to wiadomo? Otóż tego typu informacje dostarczają nam znalezione przez paleontologów skamieliny, a konkretnie kawałki bursztynu, w których „zatopione” zostały owady.

Zachowania przodka pszczoły przypuszczalnie znacznie różniły się od współczesnej pszczoły miodnej. Naukowcy uważają bowiem, że nie zbierała ona pyłku i nektaru, a już na pewno nie wytwarzała pysznego miodu. Co ciekawe za jej czasów również rośliny nie były aż tak bardzo przystosowane do tego typu „współpracy”, bowiem dopiero doskonaliły sposoby wabienia zapylaczy.

Informacje na temat pochodzenia oraz przodków współczesnej pszczoły miodnej niestety nie są bardzo precyzyjne i jednoznaczne. Nadal pozostaje sporo znaków pytań i wątpliwości, które być może kiedyś znajdą odpowiedzi. Pewny jest natomiast fakt, że gatunek ten ma swoje korzenie w bardzo odległych czasach.
 
Trochę ciekawostek i konkretniejsze informacje na ten temat można znaleźć np. w tym artykule próbującym odpowiedzieć na pytanie kiedy żyła najstarsza prapszczoła?
Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *