Darmowa dostawa przy zakupach za min. 200zł

Jak długo żyje pszczoła?

jak długo żyje pszczoła

Jak długo żyje pszczoła?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak długo żyje pszczoła miodna? Jakie czynniki mają na to wpływ? A czy wiecie, że nie każdy z przedstawicie roju żyje tak samo długo? Poniżej wszystko wyjaśnimy i postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Co ma wpływ na długość życia pszczół?

Oczywiście na to jak długo żyje pszczoła wpływają takie czynniki jak dostępność pokarmu, warunki pogodowe, choroby i obecność drapieżników, stosowanie w okolicy środków owadobójczych, czy inne losowe przypadki. Rozpatrujemy tu jednak naturalne, dotyczące przeciętnej pszczelej rodziny. Owady te to niezwykłe i zaskakujące stworzenia wiodące bardzo usystematyzowane żywot. Na to jak długo żyje pszczoła wpływ ma na przykład pora roku jej urodzenia (w przypadku pszczół mówi się o wygryzaniu się), czy pełniona przez nią funkcja w ulu.

Życie w ulu

Najdłużej żyje pszczela matka (czyli królowa), bo aż 6 lat. Jest to zdumiewające, zważywszy na to, że latem składa ona nawet do 2-3 tysięcy jaj w ciągu doby! Często jednak królowe nie dożywają takiego wieku, gdyż w nowoczesnych pasiekach wymieniane są co około 2 lata. Robotnice z wiosenno-letnich miotów, które wylęgają się z tych samych jaj co królowa, żyją zaledwie około miesiąca (36 – 40 dni). Natomiast te same owady, które wygryzły się jesienią mogą żyć dłużej, bo 6-9 miesięcy. Wyjaśnień tego zjawiska jest wiele, najprawdopodobniej jednak jesienny miot robotnic ma za zadanie przezimować i wychować nowe wiosenne pokolenie pszczół. Ponadto zimą jest mniej pracy i ich organizmy przez to są mniej eksploatowane. Życie trutni trwa natomiast około 3 miesięcy.

Ciekawy jest fakt, że w ulu zadania są przydzielane w zależności od wieku. Najmłodsze, świeżo wylęgnięte owady mają za zadanie oczyścić plastry, w których przyszły na świat. 3-5 – dniowe robotnice dokarmiają starsze, a 6-11 – dniowe najmłodsze larwy. Do obowiązków 12-17 – dniowych pszczół należy produkcja wosku i budowanie plastrów. 18-21 – dniowe stoją na straży przy wejściu do ula, natomiast najstarsze pszczoły pracują poza ulem, tzn. zbierają pyłek, wodę i wszystko co potrzebuje rój. Robotnice nie przechodzą na starość na zasłużoną emeryturę tylko pełnią swoje obowiązki aż do kresu swych dni.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *