Twój koszyk jest obecnie pusty!
Jak długo żyje pszczoła?
Czy zastanawialiście się kiedyś jak długo żyje pszczoła miodna? Jakie czynniki mają na to wpływ? A czy wiecie, że nie każdy z przedstawicie roju żyje tak samo długo? Poniżej wszystko wyjaśnimy i postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Co ma wpływ na długość życia pszczół?
Oczywiście na to jak długo żyje pszczoła wpływają takie czynniki jak dostępność pokarmu, warunki pogodowe, choroby i obecność drapieżników, stosowanie w okolicy środków owadobójczych, czy inne losowe przypadki. Rozpatrujemy tu jednak naturalne, dotyczące przeciętnej pszczelej rodziny. Owady te to niezwykłe i zaskakujące stworzenia wiodące bardzo usystematyzowane żywot. Na to jak długo żyje pszczoła wpływ ma na przykład pora roku jej urodzenia (w przypadku pszczół mówi się o wygryzaniu się), czy pełniona przez nią funkcja w ulu.
Życie w ulu
Najdłużej żyje pszczela matka (czyli królowa), bo aż 6 lat. Jest to zdumiewające, zważywszy na to, że latem składa ona nawet do 2-3 tysięcy jaj w ciągu doby! Często jednak królowe nie dożywają takiego wieku, gdyż w nowoczesnych pasiekach wymieniane są co około 2 lata. Robotnice z wiosenno-letnich miotów, które wylęgają się z tych samych jaj co królowa, żyją zaledwie około miesiąca (36 – 40 dni). Natomiast te same owady, które wygryzły się jesienią mogą żyć dłużej, bo 6-9 miesięcy. Wyjaśnień tego zjawiska jest wiele, najprawdopodobniej jednak jesienny miot robotnic ma za zadanie przezimować i wychować nowe wiosenne pokolenie pszczół. Ponadto zimą jest mniej pracy i ich organizmy przez to są mniej eksploatowane. Życie trutni trwa natomiast około 3 miesięcy.
Ciekawy jest fakt, że w ulu zadania są przydzielane w zależności od wieku. Najmłodsze, świeżo wylęgnięte owady mają za zadanie oczyścić plastry, w których przyszły na świat. 3-5 – dniowe robotnice dokarmiają starsze, a 6-11 – dniowe najmłodsze larwy. Do obowiązków 12-17 – dniowych pszczół należy produkcja wosku i budowanie plastrów. 18-21 – dniowe stoją na straży przy wejściu do ula, natomiast najstarsze pszczoły pracują poza ulem, tzn. zbierają pyłek, wodę i wszystko co potrzebuje rój. Robotnice nie przechodzą na starość na zasłużoną emeryturę tylko pełnią swoje obowiązki aż do kresu swych dni.