Jak długo żyje pszczoła?

q

Jak długo żyje pszczoła?

Pszczoły to niezwykłe i zaskakujące stworzenia wiodące bardzo usystematyzowane żywot. Już sam fakt długości trwania ich życia jest niezwykle interesujący i zależy od wielu czynników, takich jak np. pora roku urodzenia (w przypadku pszczół mówi się o wygryzaniu się), czy pełnionej w ulu funkcji.

Najdłużej żyje pszczela matka (czyli królowa), bo aż 6 lat. Jest to zdumiewające, zważywszy na to, że latem składa ona nawet do 2-3 tysięcy jaj w ciągu doby! Często jednak królowe nie dożywają takiego wieku, gdyż w nowoczesnych pasiekach wymieniane są co około 2 lata. Robotnice z wiosenno-letnich miotów, które wylęgają się z tych samych jaj co królowa, żyją zaledwie około miesiąca (36 – 40 dni). Natomiast te same owady, które wygryzły się jesienią mogą żyć dłużej, bo 6-9 miesięcy. Wyjaśnień tego zjawiska jest wiele, najprawdopodobniej jednak jesienny miot robotnic ma za zadanie przezimować i wychować nowe wiosenne pokolenie pszczół. Ponadto zimą jest mniej pracy i ich organizmy przez to są mniej eksploatowane. Życie trutni trwa natomiast około 3 miesięcy.

q

Ciekawy jest fakt, że w ulu zadania są przydzielane w zależności od wieku. Najmłodsze, świeżo wylęgnięte owady mają za zadanie oczyścić plastry, w których przyszły na świat. 3-5 – dniowe robotnice dokarmiają starsze, a 6-11 – dniowe najmłodsze larwy. Do obowiązków 12-17 – dniowych pszczół należy produkcja wosku i budowanie plastrów. 18-21 – dniowe stoją na straży przy wejściu do ula, natomiast najstarsze pszczoły pracują poza ulem, tzn. zbierają pyłek, wodę i wszystko co potrzebuje rój. Robotnice nie przechodzą na starość na zasłużoną emeryturę tylko pełnią swoje obowiązki aż do kresu swych dni.

Powiązane tagi

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *